Buffer Tank (Denge Kabı) ile Yenilenebilir Enerji Sistemlerinde Verimlilik

 • Birden fazla ısı kaynağının tek bir sistemde toplanmasına olanak sağlayan buffer tank (denge kabı) sistemleri, yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulamalarında kullanılır. Sitemlerde verimliliği arttırmak adına kullanılan tanklar, yenilenebilir enerji sistemleri arasındaki ısı pompalarının monte edilmesi esnasında kullanılmasını öneririz. Bu sistem ısı pompasının buffer tankın bir yanına, yerden ısıtma ya da radyatör gibi ısınma sisteminin de buffer tankın bir diğer yanına bağlanması esasına dayanır. Buffer tank, tıpkı bir pil gibi enerjiyi depolar ve gereksinim olduğu zaman sisteme sağlar. Bu işlem için ısı pompasınca içindeki suyun istenilen dereceye ısıtılması gereklidir. Yüksek izolasyonlu buffer tank (denge kabı) bu özelliği ile yüksek oranda enerji verimliliği sağlar.

  Buffer Tank (Denge Kabı) Isı Pompasının Ömrünü Uzatır

  Sağladığı üstün özellikler sayesinde ısı pompasının ömrünün uzamasını sağlayan buffer tanklar on/off prensibi ile çalışan ısı pompalarında kompresörün dur-kalkları arasındaki zamanın uzatılmasını sağlar. Ortamda bulunan oda termostatı, belirli bir süre içinde ısı pompasının birçok kez devreye alınmasına neden olabilir. Bu durum da ısı pompasının verimsizleşmesine ve ömrünün kısalmasına neden olur. Enerji depolanmasını sağlayan buffer tank (denge kabı) ısı pompasının gereksiz yere çalışmasını engeller. Bünyesinde her daim kullanıma hazır ısıtılmış bir su bulunduran tanklar sayesinde ihtiyaç anında kaynağın su ısıtmasını beklemeye gerek kalmaz. Böylece radyatörler anında ısıtma işlemini gerçekleştirmeye başlayabilir.

  Minimum Gereksinim ile Maksimum Verimlilik

  Minimum su debisi ihtiyacı ile çalışabilen ısı pompaları, buffer tank (denge kabı) sayesinde birim sürede asgari seviyede enerji üreterek, ürettiği enerjiyi transfer eder. Isı pompalarının durduktan sonra tekrar çalışmaları için ihtiyaç duyduğu sürede meydana gelebilecek enerji kayıplarının bertaraf edilmesini sağlayan buffer tanklar, bu sayede ortam sıcaklığının düşmesini ve enerji kaybı yaşanmasının önüne geçer. Son derece esnek yapısıyla işlevsellik ve verimliliği bir arada sunan ürünler, farklı bir ısı kaynağının da kendisine bağlanmasına imkan tanır. Isı pompası ile evin ısıtma devresinin birbirinden ayrılmasına olanak sağlayan sistem sayesinde ısıtma sistemindeki tıkanma ve direnç problemleri sistemin işleyişini olumsuz yönde etkilemez.

 • denge
 • Denge Kabi