Genleşme- Büzüşme Tankları Tesisatların Ara Bulucusu

 • Genleşme ve büzüşme tankları, tesisatlardaki suyun ideal dengede kalmasını sağlamak için ortamda bulunan basıncı kontrol altına alır. Tank içindeki sular ısındığında genleştiğinden bir süre sonra ısıtma sistemlerindeki basıncı etkiler. Düzenli olarak artan basınç, sistem içinde dalgalanmaların oluşmasına neden olur. Genleşen suyun kontrolden çıkması durumunda ısıtma sistemlerinde ve kazanlarda sızıntıların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Sistem bileşenleri içinde en zayıf olan alandan patlak veren sızıntılar, sistemde çok daha büyük problemlere yol açar. Kazan içindeki su genleşmesinin sisteme zarar vermemesi için dizayn edilen cihazlara genleşme tankı adı verilir. Isıtma sistemi ile ısı basıncı arasında bir nevi ara bulucu görevi üstlenen genleşme tankları artan ısının kontrol edilmesinde önemli bir göreve sahiptir.

  Genleşme Tankları ile Yüksek Performansta Çalışan Sistemler

  Sistemin yüksek performansta çalışması için ortamdaki basıncın düşürülmesine olanak sağlayan genleşme tankları, optimum performansta çalışarak günümüzde her kazan dairesinin içinde bulunmaya hak kazanmıştır. Isıtma sistemine girişi esnasında basıncı artan sıcak suyun genleşme deposundaki diyafram ı aşağı itmesiyle tanktaki havanın sıkıştırılmasını sağlayan sistem, fazla suyun girmesi için gerekli olan alanın oluşturulmasını sağlar. Denge tankı adı da verilen genleşme tankları güneş ve basınç tutma sistemleri, su sistemleri, sulama pompaları, yıkama sistemleri ve basınç sistemlerinde kullanılır. Sistemin uzun yıllar boyunca herhangi bir deformasyona uğramadan çalışmasına olanak sağlayan tanklar, bu yönü ile ergonomiktir.

  Büzüşme Tankları Soğutma Sistemlerinde Kullanılır

  Boruların hasar görmesini engelleyen sistem, kazanların çok daha uzun yıllar boyunca herhangi bir zarar görmeden çalışmasına olanak tanır. Tasarım olarak genleşme tankları ile benzerlik taşıyan büzüşme tankları ise soğutma sistemlerinde kullanılan bir tank türüdür. Isıtma sistemlerinin çalışma prensibinin tam tersi istikamette çalışan büzüşme tankları sıcaklığı düşen suyun içindeki basıncın düşmesinden kaynaklı olarak, büzüşen su miktarının ayarlanarak, söz konusu miktardaki suyun sistem basıncı eşitlenene kadar sisteme verilmesini sağlar. Sistem basıncının normale dönmesi ile de fazladan aktarılan su, yeniden tanka iletilir. Son derece işlevsel olan genleşme ve büzüşme tankları, kullanıldıkları alanlardan optimum verim elde edilmesini sağlar.

 • genlesme

 • 2013-09-11 15.33.14