Borulu Eşanjörler ile Yüksek Sıcaklık ve Basınçlarda Çalışma İmkânı

 • Yüksek sıcaklıklarda ve basınçlarda çalışma imkanı sunan borulu eşanjörler, ısı transferi yapılması adına, borulardan hazırlanan eşanjörlere verilen isimdir. Eşanjörün bu ismi almasındaki sebep, transferin borular aracılığı ile sağlanmasından gelir. İç prensibinde çapraz veya paralel bir işleyişe sahip olan bu modellerde akışkanın biri boruların içinden geçerken, diğer akışkan ise gözdenin içinde bulunan borulara çapraz ya da paralel olarak akışı gerçekleştirir. Bu da ısı transferinin boru yüzeyinde gerçekleştirilmesine olanak verir. Çok yüksek sıcaklığın gerektirdiği durumlarda veya basıncın önemli olduğu alanlarda kullanılan bu modeller, tüm proseslerde kullanılabildiği için ekstra avantajlıdır. Farklı çeşitlerde alt türlere sahip olan borulu tipler, gereksinim duyulan tüm proseslerde kullanılabilir.

  Isı Transferi Sırasında Genleşme Olmaz

  Isı transferi sırasında genleşme veya ısı kaybının yaşanmasını engelleyen borulu eşanjörler, transfer işleminden maksimum verim alınmasını sağlar. Alanında uzman ekibimizin profesyonel boru yerleştirme teknikleri ile gerçekleştirdiği işlemler sayesinde üretimden maksimum verim alınır. İş akış süreçlerinin daha verimli gerçekleşmesini sağlayan borulu eşanjörler birçok parçadan meydana gelir. Bu parçalar arasında temel olan ısı transferinin gerçekleşmesini sağlayan borulardır. Bu borular düz veya U şeklinde olabilir. Bunun yanı sıra kıvrılmış sac ya da borudan üretilen dış gövdeye sahip olurlar. Boruların tespit edilebilmesi için de ayna ya da aynalar kullanılır. Boru dışındaki akışların yönlendirilmesi içinse yön değiştirme perdeleri kullanılır. Isı transferinin sağlanabilmesi adına akışkanların giriş ve çıkışını sağlamak amacıyla gövde nozulları, izolasyon,kafa ve kafa nozulları, taşıyıcı ayaklar ve flanşlar borulu eşanjörlerin diğer parçalarıdır.

  Dayanıklığı ile Ön Plana Çıkan Borulu Eşanjörler

  Dayanıklığı ile ön plana çıkan borulu eşanjör modelleri, çok çeşitli üretim süreçlerinde kullanılabilecek alt çeşitliliğe sahip olduğu için de oldukça avantajlıdır. Yatay veya dikey üretilebilme imkanına sahip olan eşanjörler, farklı ortamlara son derece uyum sağlar. Basıncın belirli bir seviyede olması gerektiği durumlarda önemli bir işlev gören borulu eşanjör modelleri sağlam ve esnek bir yapıya sahiptir. Bakımı son derece kolay olan modellerin temizlik ve onarım masrafları da oldukça düşüktür. Tüm uygulamalarda kullanılabilirliği sayesinde endüstrinin en çok tercih ettiği eşanjör modelleri arasında bulunan borulu eşanjörler aynı zamanda termik şoklara dayanıklıdır.


  • Borulu - Ürün Görseli