Hava Ayırıcılar İle Isı Transferlerinde Üstün Verimlilik

  • Hava gazlarını ayrıştırmaya yarayan hava ayırıcılar, eriyik halde bulunan gazların sistemden tahliye edilmesini sağlar. Son derece işlevsel olan ürünler sayesinde ısı transferleri optimum seviyede mükemmelleştirilir. Tesisat ile kaynak arasında bulunan hidrolik dengeleme ve ısıl dengelemeyi sağlayan sistemler, kazanların ömrünü uzatmak için birebirdir. Ergonomik yapısı ve uygun fiyatı sayesinde endüstrinin birçok alanında kullanılan hava ayırıcılar, debi, sıcaklık ve basınç dengelerinin de korunmasına yardımcı olur. Isı kazanlarının dengelenmesini sağlayan bu sistemler otomasyona bağlanabilir. Bu özellikleri sayesinde hava ayırma işlemi çok hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Hava atma püjörü sayesinde yarışan hava, sistemin sorunsuz ve kesintisiz bir şekilde çalışmasını sağlar.

    Hava Ayırıcıların En Çok Kullanıldığı Alanlar

    Hava ayırıcılar birçok sektörde kullanılabilir. Bu sektörler arasında yerden ısıtma sistemleri, iklimlendirme ve soğutma sistemleri ve merkezi ısıtma sistemleri başta bulunur. Yatırım maliyetlerini asgari seviyede tutan hava ayırıcılar, işletme maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesine yardımı olur. Hava kabarcıklarının ortadan kaldırılmasını sağlayarak sistemin verimli bir şekilde çalışmasına olanak tanıyan sistemler, sıcaklık ve basınç değerlerindeki değişmelerden kaynaklanan kabarcıkların bertaraf edilmesini sağlar. Yüksek basınca maruz kalan suyun ısınmasıyla meydana gelen oksijen kabarcıklarının tesisat içinde sorunlar oluşturmasını engelleyen sistem, kabarcıkların oluştuğu andan itibaren tesisattan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu sayede kavitasyon, ısınma sorunları, ısı transfer verimliliğinde düşüş ve korozyon gibi problemlerin engellenmesi sağlanır.

    Hava Ayırıcıların Kullanılmaması Durumunda Sistemde Meydana Gelebilecek Sorunlar

    Hava ayırıcılarının kullanılmadığı alanlarda sistem içinde meydana gelen kabarcıklar, yapılarında bulunan oksijen sebebiyle korozyona neden olur. Bu kabarcıklar aynı zamanda tesisat içinde bulunan pompalar ve ekipmanlar üzerinde kavitasyona sebebiyet verir. Sistem çalışırken rahatsız edici bir gürültünün ortaya çıkmasına neden kabarcıklar, yaydıkları titreşimler nedeniyle ortamda bulunanları rahatsız eder. Hava ayırıcıların olmaması durumunda pompa ve armatür gibi ekipmanlarda da arızaların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Radyatörlerde hava birikmesi, aynı zamanda ısınma problemlerinin de ortaya çıkması anlamına gelir. Paslanmaz ayırıcı kademelerden oluşan hava ayırıcılar, biriken havanın dışarı atılmasını sağlayarak sistemden uzaklaştırır.

  • havaayirici1