Tortu Tutucu ile Kusursuz Tesisatlar

  • Endüstrinin birçok alanında kullanılan tortu tutucular, temel olarak mekanik tesisat alanında kullanılan bir pislik ayırma aparatı olarak işlev görürler. Tesisatın sorunsuz bir şekilde çalışması için tercih edilen ürünler, ısıtma ve soğutma cihazlarında işlev görür. Tortu ve pisliklerin drenaja atılımını sağlayan sistemler, pisliklerin neden olduğu korozyonun da engellenmesine yardımcı olur. Isı aktarımındaki zorlukların da ortadan kaldırılmasını sağlayan ürünler, sistemin optimum verim ile çalışmasına yardımcı olur. Kazanlarda tortu ve pislikten kaynaklı olarak meydana gelebilecek problemlerin engellenmesine yardımcı olan tortu tutucular, uygun fiyatlarının aksine son derece önemli bir göreve sahiptir. Çünkü; kazanlarda pislik ve tortudan kaynaklı olarak meydana gelen sorunlar garanti kapsamının dışında tutulur. Tortulardan meydana gelebilecek problemler, tüm sistemin zarar görmesine neden olabilir. Zamanında tercih edilen ve düzenli bakımı yapılan tortu tutucularla sistemlerin çok daha uzun ömürlü bir şekilde kullanılması sağlanır.

    Tortu Tutucu Tercih Edilmezse Ne Olur?

    Tortu tutucunun tercih edilmediği kazanlarda ısınma problemleri meydana gelir. Çünkü, sistem içinde biriken pislikler ve tortular, ısı transferlerinin engellenmesine neden olur. Akışkanların rahat bir şekilde borulardan geçmesini engelleyen tortular, aynı zamanda titreşime neden olarak sistemin gürültü çıkarmasına sebebiyet verir. Akustik düzenin bozulmasına sebep olan bu birikintiler korozyona ve aşırı sıcaklık artışına da sebep olur. Kazanlarda meydana gelen zararların önemli bir bölümü tortulardan meydana gelir. Bu da tortu tutucunun maliyetinden çok daha yüksek maliyetlerle zarar tanzim etme problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

    Tortu Tutucuların Temizlenmesi

    Tortu tutucuların temizlenmesi işlemi oldukça basittir. Çıkış vanası bulunan tortu tutucuların, vanası açılarak içinde biriken pisliğin saniyeler içinde boşaltılması mümkündür. Isıtma ve soğutma tesisatlarında kullanılan bu ürün, armatürler, motorlu vana, pompa gibi alanların sorunsuz çalışmasına yardımcı olur. Oksijen difüzyonundan meydana gelen korozyonun da engellenmesine olanak tanıyan sistemler son derece işlevseldir. Kazanların sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için tortu tutucular ile birlikte hava ayırıcıların kullanılması gereklidir. Böylelikle sistem, uzun yıllar boyunca ek bir onarım gerektirmeden kullanılabilir. Bu da işletme maliyetlerini önemli ölçüde düşürür.

  • tortututucu